Žalioji banga

Pradėjome mes, bet įsitraukti pakvietėme ir gyventojus bei įmones – ambicinga Žalioji Vilniaus banga sėkminga gali būti tik surėmus pečius Savivaldybės komandai, bendruomenėms ir verslui.

ŽALIOJI VILNIAUS BANGA

Išsikėlėme didelį tikslą – sukelti mieste tikrą žaliąją bangą. Milijonai krūmų, vijoklių ir medžių, kurie vejasi atnaujinamus pėsčiųjų ir dviračių takus, humanizuojamas gatves, pastatų sienas ir tvoras, pildo per ankstesnius dešimtmečius išretėjusias gatvių alėjas. Sužaliuoti turi kiekvienas Vilniaus gatvių kilometras.

VILNIEČIAI PRISIJUNGIA PRIE ŽALIOSIOS BANGOS

Kviečiame gyventojus, bendruomenes prisijungti prie iniciatyvos ir sodinti mūsų arba savo įsigytus sodinukus, taip pat paremti medžių ar įvairių želdinių sodinimą suderintose miesto vietose.

Bendruomenės ir atskiri gyventojai mielai prisijungia prie mūsų iniciatyvos.

ŽALIOJI BANGA RITASI VILNIAUS GATVĖMIS

Sodinukus pernai daugiausia skyrėme jaukesnių gatvių kūrimui – būtent jose verda miesto gyvenimas, tai yra pagrindinė miesto viešoji erdvė. Judrios gatvės – Antakalnio, Žirmūnų, Žalgirio – jau patogesnės pėstiesiems, bet dar taps ir žalesnėmis. Centre ir Senamiestyje daugelyje vietų tapo jaukiau pasivaikščioti, maloniau paskirti susitikimą, daugiau galimybių ilsėtis ar sportuoti.

Vienas pirmųjų Žaliosios bangos darbų buvo atnaujinti Konstitucijos prospektą, jo viduryje vietoj perteklinio asfalto įrengiant žalią medžių juostą. Kartu išlaikėme esamą eismo juostų skaičių ir apželdinome prospekto prieigas. Toliau Žalioji banga risis į Naujamiestį ir kitus Vilniaus rajonus, apželdinimo darbus planuojame visose pagal naują gatvių standartą tiesiamose arba pertvarkomose gatvėse.

DAR DAUGIAU DĖMESIO MEDŽIŲ PRIEŽIŪRAI

Prie naujai sodinamų ir ekologiškai vertingų senų medžių įrengiame laistymo šulinėlius, nuimame kietą dangą ties šaknimis, atlaisviname dirvožemį. Šaligatvių juostos medžiams jau atlaisvintos Naugarduko, Pylimo ir kitose Vilniaus gatvėse. Skiriame papildomą dėmesį medžių priežiūrai – aeruojame šaknynus, praturtiname dirvožemį mikroelementais ir mulčiuojame. Pradedamas taikyti naujasis gatvių standartas numato medžių ir krūmų juostas tarp gatvės, šaligatvių ir dviračių takų, o ne kietose dangose.

VIEŠŲJŲ ERDVIŲ PRIEŽIŪRA RŪPINASI PROFESIONALAI

Profesionaliai „Vilniaus miesto parkų“ komandai perdavėme dar daugiau žaliųjų teritorijų, šįkart – Naujininkuose, Žirmūnuose ir Justiniškėse. Dabar ši viešoji įstaiga rūpinasi jau 20-čia miesto parkų.

ŽALIOSIOS BANGOS INICIATYVĄ PALAIKO IR VERSLAI

Gerosios Vilties transporto žiede „Creditinfo Lietuva“ pasodino daugiau nei 200 ąžuoliukų, berželių, klevų ir liepų, kurie suformavo naują – „Stipriausių Lietuvoje“ parką.

Verkių ir Pavilnių regioniniame parke „Ergo“ pasodino 5000 ąžuoliukų ir kitų medžių. 50 draudimo bendrovės „Ergo“ savanorių juos sodino kartu su parko darbuotojais.

„Vilniaus šilumos tinklai“ padovanojo 1000 įvairių rūšių sodinukų – klevų, liepų ir kaštonų. Dalį jų pasodino patys darbuotojai.

Vilniuje buvo pasodintas ir pirmasis miesto miškas. Ozo parko teritorijoje buvo įgyvendintas pilotinis biologinės įvairovės miesto miško projektas „Ozo Urban Forest“. Įmonių „Foros“ ir „Skogran“ projekto metu pasodinta daugiau nei 700 medžių.

„Pfizer“ daugiamečiais žydinčiais augalais apželdino Misionierių sodų šlaitus. Patys „Pfizer“ darbuotojai ir profesionalūs apželdintojai pasodino apie 100 augalų.

GRIEŽTESNĖ ŽELDYNŲ APSAUGA

Patvirtinome naujas medžių priežiūros taisykles. Nuo šiol mieste yra saugomi visi medžiai, išskyrus jaunus vaismedžius privačiuose sklypuose bei invazines medžių rūšis.

Saugome ir savaime išaugusius medžius – savaiminukus. Pernai iš būsimo daugiafunkcinio komplekso Šeškinėje teritorijos išsaugota beveik 160 savaiminukų, kurie buvo persodinti aplinkinėse gatvėse.

PRADĖJOME PROJEKTUOTI ARBA ĮRENGĖME 7 VIEŠĄSIAS ERDVES:

  • J. Rutkausko g. ir Pilaitės pr.
  • V. Kudirkos g. 14 ir Z. Sierakausko g. 15
  • Skverą Linkmenų g. 19
  • Algirdo g. 41 A
  • S. Konarskio skverą ties Muitinės g.
  • Lvovo g. 21 B ir Kalvarijų g.
  • Latvių g.

Šiuo metu baigiame projektuoti skverą tarp L. Sapiegos ir Kuosų g.

Latvių g. įrengtas privačiomis lėšomis.

Privačių vystytojų finansuojami pradėjome projektuoti ir ruošiame bendradarbiavimo sutartis dėl dar 3 skverų.

MAŽESNĖ APKROVA LIETAUS SURINKIMO SISTEMOMS

Pristatydami Naująjį Vilniaus gatvių standartą, skyrėme dėmesio ir liūčių metu susidariusio vandens valdymui. Projektuodami naujas gatves ir atnaujindami esamas, įrengsime šlapbales – specialiai lietaus surinkimui paruoštus dirvožemius. Šis sprendimas sumažins vandens surinkimo arterijų apkrovą, skatins natūralią vandens infiltraciją į dirvožemį.

NAUJOS ŽALIOSIOS ERDVĖS

  • Reformatų sodas: sutvarkėme Reformatų sodą, kuriame išsaugojome reformatų istorijos palikimą, sukūrėme patogią infrastruktūrą lankytojams, atgaivinome želdyną, suformuodami geresnes sąlygas esamiems medžiams, sode gyvenantiems paukščiams.
  • Neries senvagė: atkūrėme tarp Linkmenų ir Geležinio Vilko gatvių esančios gamtinės Neries senvagės kraštovaizdžio arealus. Dalį takų suprojektavome kaip pontonines terasas ant vandens. Čia pasodinome 187 medžius ir daugiau nei 8000 kitų želdinių.

 

  • Liuteronų sodas: vasarą čia buvo sutvarkyti sausuoliai, pašalinti keli invazinių rūšių medžiai ir jų atžalos. Sode atsiras komfortiškų suolelių, bus atkurti istoriniai takai, į kapines grįš restauruotos išlikusios antkapinės plokštės ir paminklai. Tauro kalnas tvarkomas tausojant senuosius želdinius.